A kiállítás megnyitójára szóló meghívó itt letölthető:
A Duna Múzeum programja itt megtekinthető:
A tájékoztató letölthető innen:
A meghívóra kattintva elérhető a regisztrációs felület.
2022-ben ismét megrendezésre kerül Siófokon, a Hotel Magistern-ben a XXVIII. Almássy Endre Konferencia a felszín alatti vizekről,
melynek időpontja: 2022. szeptember 14-15. (szerda-csütörtök).
A meghívó letölthető innen:
Társaságunk 2022. május 24-én kedden, 11 órai kezdettel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Széchenyi Dísztermében (1083 Budapest, Ludovika tér 2.) tartja 2022. évi rendes közgyűlését.
Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Korábbi eseményekOktóber 19-én nyílt meg a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság állandó kiállítóterme a Dráva Közérdekű Muzeális Kiállítóhelyen, Barcson. Az ünnepélyes, sajtónyilvános megnyitóra az Országos Vízügyes PR Konferencia nyitónapján került sor. Az emeleti kiállítóteremben létrehozott kiállítás a vízügyi szakma régi relikviáival, eszközeivel és modern látványosságaival várja az érdeklődőket.
A szobányi térben kiállított tárgyak az 1880-as évektől kezdődően napjainkig mutatják be a vízgazdálkodás területén használatos tervezési-, mérési-, hajózási-, és árvíz-védekezési eszközöket, és ezek dokumentumait.
A kiállítás egyik legfőbb látványossága az a digitális domborzati térkép, amely egy homokkal teli terepasztalon kiterjesztett valóság-alkalmazás, s a Pécsi Tudományegyetemmel működtünk ennek kapcsán közre.
A terepasztalon egy érzékelő figyeli a homokréteg magasságát és egy bonyolult számítási művelet segítségével, közel valós időben elkészíti a homok „terep” szintvonalas, rétegszínezett domborzati térképét. A rendszerben egy szenzor térképezi fel a homok felszínét, a számítógép pedig az aktuális felszínre kiszámítja a szintvonalak helyzetét és egy domborzati színezést. A projektor a szintvonalakat és a domborzati színezést vetíti ki a homok felszínére.
Láthatjuk itt az első magyar gőzhajó, a Carolina makettjét, melyet 1817-ben terveztek Pécsett. A Dráva folyó Vízvár és Barcs közötti szakaszának az 1887. évben eszközölt felvételei alapján készült helyszínrajzát, melyet 1969-ben rajzoltak meg kézzel, az eredeti térkép alapján. Ez a térkép közel 3 méteres, s a múzeumi terem egyik falának dísze lett.
Mérnöki szintezőműszerek, forgószárnyas vízsebességmérők, szögtükrök és szögprizmák, logarlécek, tájolók, mérőszalagok és vonalzók sokasága várja majd a látogatókat, az elmúlt 50 év törzsgárda-jelvényeivel és vízügyi kitűzőivel, s más vízügyes relikviákkal és –dokumentumokkal.
Nagyon fontos számunkra, vízügyesek számára is a hagyományok és az értékek őrzése, nagyon fontos, hogy megőrizzük és bemutassuk az utókor számára azokat az eszközöket, amelyekkel egykoron vízügyesek dolgoztak. Vízügyes összefogással és a társszervezetek, illetve a partnereink összefogásának eredményeként jött létre ez a kiállítás.
Köszönetet mondunk azon szervezeteknek, illetve partnereknek, akik vízügyes kiállítótermünk létrejöttét támogatták:
Barcs Város Önkormányzata; Móricz Zsigmond Művelődési Központ és Dráva Közérdekű Muzeális Kiállítóhely, Barcs; Kaposvári SZC Dráva Völgye Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Kollégiuma, Barcs; Duna Múzeum, Esztergom.
S köszönetet mondunk mindazon kollégáinknak is, akik a kiállítás létrejöttében bármilyen szinten részt vállaltak: a tárgyak begyűjtésén át azok kihelyezésében, kiállításában, a tárlat létrejöttében. Számos kollégánk saját gyűjteményének egy-egy darabját ajánlotta fel a kiállítás számára.
A DDVIZIG állandó kiállítása a Dráva Múzeum nyitvatartási idejében látogatható.
A vízügy mindig jó ügy! Szeressék, látogassák ezt a vízügyes kiállítótermet! Kiállításunkhoz hasznos időtöltést kívánunk!
Fotók: Drahos Olga – DDVIZIG