Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekA Dráva Olaszországban, a Tiroli-Alpokban ered, 1228 méteres tengerszint feletti magasságban. Útja során érinti Ausztriát, Szlovéniát, hazánkat, végül Horvátországon keresztül éri el Almásnál dunai torkolatát. Teljes hossza 733 kilométer. Magyarország területét Őrtilos és Matty között érinti, s 138 kilométer hosszúságban kanyarog.
Határfolyónk Horvátországgal, a Zákány és Bélavár közötti 29 kilométeres szakasza déli szomszédunkban folyik. A Dráva hazai vízgyűjtő területe 8431 négyzetkilométer.
Annak ellenére, hogy a Dráva Magyarországot érintő szakasza páratlan szépségű, nem mondhatjuk, hogy a jövőben nincs tennivalónk. Ami azt jelenti, hogy a Dráva Őrtilos-Barcs közötti szakaszán ugyan a mai napig is megőrizte természetközeli állapotát, még mindig felfedezhetjük az érintetlen folyókra jellemző tulajdonságait, kanyargóságát, építő és romboló munkáját, zátonyait, mellékágait, ám ezt igen összetett szempontok figyelembevétele mellett is meg kell őriznünk.
E dinamikus rendszer egyik legfőbb értéke, hogy változatos élőhelyet biztosít egy igen gazdag állat- és növényvilág számára, fajok sokaságának nyújt megélhetési, sok esetben megmaradási lehetőséget.
Az egyik gond ezzel kapcsolatban, hogy a folyó felső és középső szakaszain, azaz Őrtilostól felfelé a Drávát keresztirányban elzáró erőművek épültek. A több mint húsz létesítmény jelentősen befolyásolja a természetes áramlási viszonyokat, s ennek hatásai a hazai folyószakaszon is érezhetőek, kimutathatóak. A vízierőművek a szállított hordalékot felfogják, csúcsjáratásos üzemmódjuk pedig szélsőséges napi vízszintingadozásokat okoz.
A másik: a vízgyűjtő területen a gazdálkodásból, illetve a településekről származó szennyeződés rontják a vízminőséget. Márpedig ezek hatással vannak az állat- és növényvilágra, károsítják a környezetet.
A szakemberek keresik e gondok megoldását, ennek eredménye, hogy a Dráván a folyógazdálkodás-tervezés „három emeletes": vízgyűjtő szinten, összetett módon és hosszú távon gondolkodnak a jövőjéről. Az előbbi esetében a fő szempont, hogy akár a folyón, akár vízgyűjtőjén történik beavatkozás, annak hatásai sok kilométerre lejjebb, távolabb is érezhetők. Az összetettség megkívánja, hogy a terv kidolgozásában érvényre jussanak a természetvédelem, a vízügy, a környezetvédelem, a lakosság, a turizmus, a vízi közlekedés, az erdő- és halgazdálkodás szempontja is. A hosszú távú gondolkodás annak az elvárásnak tesz eleget, hogy a jelenkor tájhasználatának meg kell őriznie az utókor számára a folyó kínálta lehetőségeket, a Dráva szépségeit.
A Dráva folyó a Dunai torkolattól Bélavárig (198,6 fkm) hajózható.
II. kategóriájú hajózó út van kijelölve a Dráva folyón a magyar jogszabályok szerint a 70,2 -198,6 fkm között.
A Dráva teljes Magyarországi szakasza NATURA 2000 területen helyezkedik el.
A Dráva folyó magyarországi szakaszának szelvényezése
2022. 03. 02.
A Dráva magyarországi szakaszáról készült térképek .pdf formátumban megtekinthetőek és letölthetőek ide kattitva.