Víz Világnapi plakátkiállítás nyílt a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az esztergomi Duna Múzeum közös plakátgyűjteményéből a Dráva Közérdekű Muzeális Kiállítóhelyen, a Víz Világnapja – március 22. – alkalmából Barcson.
A sokak számára sporteszközként ismert járművek ma már professzionális, vállalati, hatósági célok elvégzésére is alkalmasak. Mostantól a vízügyesek munkáját is nagyban megkönnyítik.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek ...
A klímaváltozás miatt egyre nagyobb szükség lesz vízügyi szakemberekre.
A klímaváltozás és a víz kapcsolata: „Ha a klímaváltozás a cápa, akkor a víz a cápa foga.” (James P. Bruce – WWF)
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is csatlakozott az Innovációs és Technológiai Minisztérium szervezésében megvalósuló – Európai Hulladékcsökkentési Hét Magyarországi Programsorozatához.
Folytatódott a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által már hagyományosnak mondható véradó kampány, melynek alkalmával december 2-án (szerdán) az Országos Vérellátó Szolgálat Pécsi Regionális Vérellátó Központja ...
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által készített kisfilmből kiderül, hogy miért is jó vízügyesnek lenni ...
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közös árvízvédelmi gyakorlatot tartott az igazgatóság működési területének több helyszínén, 2020. július 14-én ...
A Donja Dubrava vízerőmű turbinái március 24-én 8-15 óra között leálltak és emiatt csak az Öreg – Dráva medréből érkezett víz a folyó alsóbb szakaszára.
A folyóba Őrtilosnál torkollik a Mura, mely ezen időszakban állandó-, kb. 100 m3/s-os vízhozammal volt jellemezhető. A Drávában Őrtilosnál a zárás előtt kb. 380 m3/s volt a víz hozama. A zárás hatására hirtelen apadás indult el a folyó erőmű alatti szakaszán. Az alábbi ábrán az óránkénti vízáteresztés látható, Dubravánál. 8 és 15 óra között a korábbi 250-300 m3/s helyett csak 30-35 m3/s víz távozott.
A vízrajzi mérőcsoport a folyó két azon vízmércéjénél (Őrtilos, Barcs), ahol az apadás hatása várhatóan jelentősen kimutatható lesz, rendkívüli vízhozamméréseket végzett. Az eredmények jól illeszkedtek a meglévő korábbi mérésekhez. Őrtilosnál 141, Barcson 267 m3/s volt a legkisebb hozam a mérések során.
Az ideiglenes vízvisszatartás rövid ideje miatt a legkisebb vízállások nem alakultak ki a folyó felső szakaszán lévő vízmércéken. Őrtilosnál -158 cm volt, ami 19 cm-rel, Barcsnál – 129 cm volt, ami 43 cm-rel maradt el az LKV szintjétől.
Az alábbi grafikonon az őrtilosi vízrajzi állomás vízszintregisztráló műszerének óránkénti adatai láthatóak a 24-25-i napokon. Jól látszik, hogy néhány óra leforgása alatt 100 centimétert apadt a folyó.
A Dráva Barcson 70 cm-t apadt a vízvisszatartás hatására, míg a Barcs alatti szakaszon az apadás mértéke ellapult, s Szentborbáson még kisebb: 54 cm volt.
Kisvízi meder homokzátonyokkal Őrtilosnál, március 24-én.
Készítette: DDVIZIG – Vízrajzi és Adattári Osztály, Pécs