A 2022. évhez hasonlóan még 2023-ban is online formában hirdeti meg hagyományos, Víz világnapi Gátőrfutását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A gátőrfutással továbbra is tisztelegni kívánnak a gátőrök előtt, akik természetes vizeink és vízkincsünk legjobb ismerői ...
2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Tisztelettel meghívom Önt, illetve a témában érdekelt kollégáit - kérem továbbítsa nekik a meghívást - a Víz Világnapja 2023 alkalmából megszervezett V. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia szakmai fórumra ...
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja tisztelettel meghívja Önt ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Vármegyei Területi Szervezete és a Mecsekérc Zrt. közösen szakmai napot tart a MECSEKÉRC Zrt. aktuális tevékenységeinek bemutatása címmel ...
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Vármegyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete "A Vízügy és az MHT aktuális helyzete" címmel előadóülést szervez 2023. január 25-én (szerdán) 13 órai kezdettel.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara is ott lesz az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon.
Várnak minden érdeklődőt az NKE standjánál!
Korábbi eseményekA planiméter latin és görög eredetű szó, műszaki jelentése: síkidomok területét meghatározó eszköz. (Bakos: Idegen szavak és kifejezések szótára – Akadémiai Kiadó, Budapest, 1973.)
A planiméterek olyan területmérő eszközök, amelyeket szabálytalan síkidomok területének meghatározására használnak. A térképen a mérendő terület határvonalán kijelölnek egy nulla pontot, majd a műszer mérőcsúcsát a nullából kiindulva végigvezetik a határvonalon egészen addig, amíg ismét visszajutnak a nullához. Ezután vagy a számlálóról olvassák le a területet, vagy a regisztráló csúcs által egy papírlapra rajzolt vonal hosszúságát mérik meg, ami arányos volt a területtel.
Mielőtt a planimétert feltalálták volna, csak az úgynevezett gráfolás létezett, melynek segítségével területet lehetett meghatározni, ám ez egy eléggé hosszadalmas munka és számítási mód volt. Idővel sorra jelentek meg a planiméterek. Több fajta planimétert ismerünk. A legrégebbiek a tűs planiméterek, amelyeket a száloptikás planiméter váltott fel, melyet végül a digitális követett.
Ma már nem használatosak, mivel a számítógépek világában már olyan szoftverek léteznek, amelyek a különböző méretű térképekről a terület lehatárolást követően azonnal területértéket adnak.
A hatvanas-hetvenes években, amikor még csak hallani lehetett a személyi számítógépekről, a planimétert a vízügyi szolgálatban tervezők, hidrológusok, árvizes szakemberek egyaránt használták:
- vízgyűjtő területek-,
- tározók, tavak vízfelületének-,
- tározók, tavak közvetett térfogatának meghatározására,
- védtöltések alapterületének, kubatúrájának számítására, stb.
Ez a kis mérőeszköz nagyon megkönnyítette a területmeghatározást. Pontosságáról az is elmondható, hogy igen jó értékeket adott, hiszen rendelkezett un. Nonius skálával is, amely tizedes pontosságot biztosított.
Az eltérő típusú- és pontosságú planiméterek mérési elve megegyezik: a mérés során a mérőcsúcsot a mérendő terület körvonalán kell végig vezetni.
A képen látható planiméter az 1880-as évekből való, a bécsi Starke & Kammerer gyár terméke. Használója a doboz felirata szerint a Calderoni és Társa nevű ismert magyarországi kereskedőtől szerezte be műszerét.
Az eredeti – immáron muzeális értékű tárgy – Barcson, a Dráva Közérdekű és Muzeális Kiállítóhelyen lesz megtekinthető a múzeum nyitvatartási idejében, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kiállítótermében. http://www.museum.hu/muzeum/576/Drava_Muzeum