A 2022. évhez hasonlóan még 2023-ban is online formában hirdeti meg hagyományos, Víz világnapi Gátőrfutását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A gátőrfutással továbbra is tisztelegni kívánnak a gátőrök előtt, akik természetes vizeink és vízkincsünk legjobb ismerői ...
2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Tisztelettel meghívom Önt, illetve a témában érdekelt kollégáit - kérem továbbítsa nekik a meghívást - a Víz Világnapja 2023 alkalmából megszervezett V. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia szakmai fórumra ...
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja tisztelettel meghívja Önt ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Vármegyei Területi Szervezete és a Mecsekérc Zrt. közösen szakmai napot tart a MECSEKÉRC Zrt. aktuális tevékenységeinek bemutatása címmel ...
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Vármegyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete "A Vízügy és az MHT aktuális helyzete" címmel előadóülést szervez 2023. január 25-én (szerdán) 13 órai kezdettel.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara is ott lesz az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon.
Várnak minden érdeklődőt az NKE standjánál!
Korábbi eseményekEzen a héten a Magyar Hidrológiai Adatbázis rendszeréhez kapcsolódó új hófeldolgozó program verzió országos bevezetésére kerül sor a 12 Vízügyi Igazgatóságon. Az alkalmazás a Vízgazdálkodási Információs Rendszer speciális adatbázis kezelő modulja, mely az ME-10-231-33, ME-10-231-34 műszaki előírások szerinti hómérések adatrögzítését és a VMS 250/2, VMS 250/3 Vízügyi Műszaki segédletek szerinti adatfeldolgozást teszi lehetővé. A következő ábrán a hófeldolgozó program bejelentkezés után állomás választó képernyője látható.
Az új program verzió dinamikusan, hóidényenként visszamenőlegesen is támogatja a hófeldolgozás végrehajtását. A program segítségével elvégezhetőek a hóvastagságok, hóvízegyenértékek, hómérési állapotok elsődeleges és kontroll rögzítései mérési pontonként. A program automatikusan elvégzi a hótérfogatsúlyok számítását. A feldolgozás során az elősírásoknak megfelelően a program ellenőrzéseket végez, melynek eredményeképpen a hidrometeorológiai állomás egészére vonatkozó minősített hómérési adatok állnak elő. A program az egyes állomásokra vonatkozólag a felhasználó munkáját adatfeldolgozási állapotok bemutatásával segíti elő.
A 12 Vízügyi Igazgatóság vízrajzi egységei a Magyar Hidrológiai Adatbázis rendszeréhez kapcsolódóan sok további hidrológiai elem megfigyelését és feldolgozását végzik folyamatosan. A 12 Vízügyi Igazgatóság 2015 elején (jelenleg) 3542 felszíni, 4157 felszín közeli, 936 felszín alatti és 948 hidrometeorológiai megfigyelő állomást üzemeltet illetve kezelt, de a rendszeresen adatközlő és feldolgozó ún. vízrajzi törzsállomások száma ennél jóval kevesebb. A hidrometeorológiai állomások között a 12 Vízügyi Igazgatóság 176 db hómérő állomást üzemeltet.
A következő ábrán a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság T04359 törzsszámű hasznosi hidrometeorológiai állomása látható, melyen rendszeresen történik hóadatok mérése.
Az új hófeldolgozó program verzió a vízrajzi felhasználók munkáját dinamikusan beállítható állomás profilok kezelséével támogatja. A program segítségével egy igazgatóságra és az ország egészére is adatfeldolgozási statisztikák kérhetők le. A feldolgozott hómérési adatok havi és éves idényösszesítő űrlapokon kérhetők le.
A következő ábrán a mátraszentlászlói hómérő hidrometeorológiai állomás egy korábbi, 2013. január havi összesítő adatai láthatóak.
Ebben az évben a Vízgazdálkodási Információs Rendszer teljes körű megújítását, újraépítését tervezzük a vízrajzi alkalmazások esetében a vízügyi, geoinformatikai és monitoring központ létrehozása c. KEOP projekt keretében. Ez érinti a hófeldolgozó programot is. Ennek eredményeképpen a vízügyi informatikai központban létrehozásra kerülő vízügyi alapdatrendszerhez kapcsolódó felhő alapú alkalmazások jönnek létre, korszerű informatikai technológia alkalmazásával, melyek a felhasználói igényeket megnövelten és az eddiginél rugalmasabban fogják támogatni. A fejlesztések során ki kell emelni a geoinformatikai támogatások új spektrumát, valamint a további vízügyi szakmai alrendszerek - vízminőség, vízkészlet-gazdálkodás, vízgyűjtő-gazdálkodás - új moduljait és portáljait.
A MAHAB Hófeldolgozó Program új verziójának létrehozását a szakmai követelménymeghatározás és előzetes ellenőrzés során elősegítette a NYUDUVIZIG vízrajzi csoportja (Nagy Katalin vízrajzi referens), majd a tesztelést és a program működésének részletes ellenőrzését a KDTVIZIG vízrajzi egysége (Simonics László hidrológus) végezte el. A bevezetés előtti ellenőrzést a KDVVIZIG vízrajzi csoportja (Katonáné Kozák Edit vízrajzi ügyintéző) végezte el.