Az 1970 óta ezernél több szervezet közreműködésével világszerte megrendezett Föld Napja eseményei bolygónk környezet- és természetvédelmi problémáira hívják fel a figyelmet és kínálnak megoldási javaslatokat azokra.
A Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztálya szeretettel meghívja a kedves érdeklődőket "A Dunáról korról korra" című - az esztergomi Duna Múzeum tulajdonában lévő - vándorkiállítás megnyitójára, melyre 2018. március 28-án 13 órakor kerül sor a múzeum épületében (Pécs, Szabadság u. 2.).
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara 2017. november 22-én nyílt napot tart. A Kar vezetői érdekes előadásokkal mutatják be az intézményben folyó képzéseket, a Vízépítési és Vízgazdálkodási, valamint a Vízellátási és Környezetmérnöki Intézet bemutató órák keretében ad ízelítőt az oktatás mindennapjaiból az érdeklődőknek.
Részletek a csatolt plakáton olvashatóak:
Az idei esztendőben 15. alkalommal kerül megrendezésre a Múzeumok Éjszakája. A programhoz a Duna Múzeum is csatlakozik.
Korábbi események2018. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei megtartották szokásos éves ünnepségüket, melyre idén Szigetváron, a Vigadó dísztermében került sor.
A Baranya-csatorna mentén tervezett beruházás első lépésként egy vízrajzi mérőműtárgy készült el 2017 júniusában. A tározó melletti vízfolyás meder rendezése folyamatban van. A tározótér területének előkészítése befejeződött, így a tereprendezés tavasszal kezdődhet. A tározó a terveknek megfelelően az év végére készül el. A projekt a Széchenyi 2020 programon belül a „Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program” keretében valósul meg (KEHOP-1.5.0-15-2016-00007).
Sajtóközlemény
Megkezdődik a „Záportározó Építése A Baranya Csatorna Vízgyűjtőjén” elnevezésű beruházás kivitelezése (Kehop-1.5.0-15-2016-00007)
A fejlesztés eredményeként a Baranya csatornán levonuló árvízi vízhozamok csökkentése, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartása valósítható meg, a tervezett tározó kialakításával. Az 1 907 000 000 Ft értékű, vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló beruházásnak köszönhetően csökken a térségben az árvízi károkozás mértéke, az aszályos időszakokban pedig biztosítható a víz pótlása, ezáltal kiegyenlítettebbé válik a vízgazdálkodás. A projekt kedvezményezettje az Országos Vízügyi Főigazgatóság és Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma. A projekt Magyarherte
2017. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a fennállásának 100 éves évfordulóját ünneplő Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei centenáriumi rendezvényt tartottak Kaposváron, a Szivárvány Kultúrpalota dísztermében.
2016. március 23-án a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei ünnepséget tartottak Pécsett, a Baranya Megyei Önkormányzat Papnövelde utcai dísztermében.
A projekt a Fekete-víz vízfolyáson - Baranya megyében az Ormánságban - Cún és Szaporca települések térségében valósult meg. A projekt célterületének számító szaporcai medernek a feltöltődése napjainkban is folytatódik. Vízutánpótlás hiányában a holtágban a vízzel borított területek, és így a vizes élőhelyek is fokozatosan visszaszorulnak. A mesterséges beavatkozások következtében kialakult kedvezőtlen folyamatok visszafordítása érdekében szükségessé vált a holtág megfelelő vízutánpótlásának biztosítása. A vízpótlás a Fekete-vízből duzzasztással tápcsatornán keresztül biztosítható.
Befejeződött a Dráván a hajózásra kijelölt 128,4 km-es magyar-horvát közös szakaszon beágyazódott tuskók és felhagyott kőművek eltávolítása. A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság horvát partnerével (Hrvatske vode) közösen, közel 300 000 eurós támogatásból biztosította a hajózást veszélyeztető akadályok eltávolítását, így lehetővé téve a biztonságos vízi közlekedést.
A Magyar Kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EU Duna Régió Stratégia magyar irányítású 5., környezeti kockázatok kezeléséért felelős Prioritási területe útján segíti a 2014-ben rendkívüli károkat szenvedett Bosznia-Hercegovinát az árvizek megelőzésében
Rajz- és kisfilm-pályázat, gyaloglás a vízért és internetes vetélkedő két korosztálynak. Bár a Víz Világnapja csak március 22-én lesz, a www.vizvilagnap.hu internetes oldalt már mától böngészhetik az érdeklődők.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság európai uniós fejlesztés keretében mintegy 345 millió forintos beruházást hajtott végre a Pécsi-vízen és két mellékágán. A Pécsi-víz 8 km-, a Gerdei vízfolyás 2 km-, a Szabadszentkirályi vízfolyás 4 km hosszú szakaszán folytak kiviteli munkák.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében közel 10 km-es töltésszakaszon építette ki, illetve újította fel a Dráva menti töltésen lévő koronaburkolatot, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust egyaránt szolgálja majd. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. december 11-én.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében a magyarországi szakaszon közel 6 km-en épített ki koronaburkolatot a Dráva menti töltésen, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust is egyaránt szolgálja majd. A projekt záró rendezvényére 2014. november 27-én került sor a horvátországi Sopje-ben, ahol a horvát partner az új kerékpárút szakaszra kerékpárversenyt is szervezett.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezetek közös projekt keretében tűzték ki célul a Drávakeresztúri mellékág természeti értékének állapotmegőrzését, annak javítását, turisztikai értékének fokozását. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. november 27-én.
A Vízügyi Tudományos Tanács, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szervezésében indult útjára áprilisban az a konferenciasorozat, mely előző állomásai - Nyíregyháza, Baja, Szeged, Gyula - után érkezik Pécsre. A rendezvénysorozat célja a szakmai egyeztetéseken és véleménycseréken kívül az Ágazat aktuális és jövőbeli feladatainak minél szélesebb körben történő megismertetése.