Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekA felszíni és felszín alatti vizek „jó állapot”-ának elérése érdekében a Keretirányelv ún. vízgyűjtő-gazdálkodási tervek, röviden VGT-k elkészítését írja elő. Mivel Magyarország teljes területe a Duna vízgyűjtőjén található, hazánk esetében egy országos terv, valamint az ország négy fő részvízgyűjtője - Duna, Tisza, Dráva, Balaton - és 42 vízgyűjtő-gazdálkodási alegysége terveinek az elkészítését jelenti.
A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek tartalmazzák az összes szükséges információt, amely a vizek meghatározott szempontrendszer szerint lehatárolt egységeiről, az ún. víztestekről rendelkezésre áll, az állapotuk értékelésének eredményét, azt, hogy milyen problémák jelentkeznek a tervezési területen, ezek okait, továbbá hogy milyen környezeti célokat tűzhetünk ki, milyen intézkedésekkel érhetjük el azokat és ehhez milyen műszaki, szabályozási intézkedésekre, illetve pénzügyi támogatásokra, ösztönzőkre van szükség. A VGT-k tehát nem kiviteli tervek, hanem a vizek állapotát feltáró és annak „jó állapot”-ba hozását megalapozó koncepcionális és stratégiai tervek. Céljuk az optimális intézkedési változatok átfogó (műszaki, szabályozási és gazdasági-társadalmi szempontú) ismertetése, amely meghatározza az intézményi feladatokat, és amely alapján folytathatók, illetve elindíthatók a megvalósítást szolgáló programok.
A VGT-k ugyanakkor, komplexitásuk eredményeképpen, szoros kapcsolatban vannak egyéb ágazati tervekkel is, hiszen olyan intézkedéseket is javasol, amelyek kapcsolódnak a településekhez, a földhasználatokhoz, az ipari tevékenységekhez, a turizmushoz. A VGT-k így nem hagyományos vízgazdálkodási tervek. Leginkább nyilván a vízgazdálkodás témakörébe tartozó intézkedéseket határoznak meg (vízminőség-védelem, a vizek állapotának értékelése, vízhasználatok szabályozása), miközben követelményeket támaszt számos más vízügyi szakmai tevékenységgel szemben (például árvízvédelem, vízkárelhárítás, öntözés, hajózás, vízi energia-hasznosítás, vízi infrastruktúrák építése és működtetése stb.) is, sőt más ágazatok együttműködését is igényli.
A vízgyűjtő-gazdálkodási tervben tehát a hangsúly a fenntartható vízgazdálkodás és a környezetvédelem koncepcionális/stratégiai elképzeléseinek bemutatásán, az egymásra hatások feltárásán és megfelelő kezelésén, a megvalósítás jogi és pénzügyi hátterének biztosításán, a megvalósítás során betartandó technikai feltételek egyértelmű megfogalmazásán, a tervezést meghatározó gazdasági és társadalmi szempontok összefoglalásán van. A VGT-kre épülhetnek konkrét projekt javaslatok, jogszabályi változások, a támogatási rendszerek céljai és prioritásai, illetve megfogalmazhatók a végrehajtás részletes kritériumai.
Mindez a tervezési folyamat pedig 6 éves tervezési ciklusonként történik. Az első ciklus vízgyűjtő-gazdálkodási tervei 2009. év végéig készültek el, melyben foglalt intézkedési programok által kell biztosítani a víztestek „jó állapot”-ának elérését 2015-re. Amennyiben a természeti vagy a gazdasági lehetőségek nem teszik lehetővé a jó állapot megvalósítását 2015-ig, úgy a határidők a VKI által felkínált mentességek megalapozott indoklásával 2021-re, illetve 2027-re kitolhatók. Ezek az időpontok képezik egyben a vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés második és harmadik ciklusát is.
A VGT2 2015 decemberében elkészült és 2016 márciusában a 1155/2016. (III. 31.) Korm. határozattal kihirdetésre került. A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek elkészítése során a jellemzők és az állapotok aktualizálásra kerültek, valamint az intézkedési programok és a „jó állapot” eléréséhez kitűzött határidő felülvizsgálata is lezajlott a VGT1 során szerzett tapasztalatok felhasználásával.
Jelenleg a VGT3 tervezési folyamata zajlik.
A vízgyűjtő-gazdálkodási tervek és az azok alapját képező valamennyi dokumentum a www.vizeink.hu honlapon található meg.
A VGT3 tervezet 2020 év végéig elkészítésre kerül. Ahogy az már a korábbi vízgyűjtő-gazdálkodási tervezési ciklusokból ismert, a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv második felülvizsgálata folyamán a tervezésbe szükséges a társadalom bevonása, a dokumentumok véleményeztetése és a beérkező vélemények figyelembevétele, beépítése a tervezési dokumentumokba. Ennek érdekében véleményüket, javaslataikat várjuk majd a vgt3_ddddvizig.hu e-mail címre.