Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekNapjainkban a turizmus iparágon belül egyre növekszik az igény a természet megismerését célzó aktív időtöltésekre. Rohamosan növekszik azok száma, akik a természeti értékek és a helyi lakosság együttes megismerésének lehetőségét keresik. Az utóbbi években Magyarországon is egyre többen keresik ezt a turisztikai formát – ’ökoturizmus’ -, a minden igényt kielégítő külföldi utak helyett.
Emiatt szükséges, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park védett és fokozottan védett természeti területein a vízi úton történő közlekedés a természeti értékek megóvását szem előtt tartva, szabályozott keretek között történjen.
Jelen tájékoztató határozatlan időre készült, melynek módosítását bármelyik fél kezdeményezheti.
A teljes tájékoztató a mellékletekkel letölthető pdf formátumban:
Drávai csónakhasználatot veszélyeztető vagy akadályozó helyek, létesítmények a mederben:
A folyamszabályozási művek környezetében, kiemelten a „T” művek, a keresztgátak, a sarkantyúk és a vezetőművek al- és felvízi oldalán nagy mélységek és erős, örvényes áramlási viszonyok alakulnak ki, ezért ezeken a helyeken a vízi közlekedés veszélyes és kerülendő. További veszélyforrás, hogy a folyón előálló magasabb – Őrtilos 150 cm és Barcs 200 cm feletti – vízállások esetén ezek a művek a víz alá kerülnek, nem láthatóak.
Zátonyok, Tuskók környezetében is gyakran alakulnak ki örvények, vízállástól függően gyakran víz alá kerülnek, ezzel komoly sérülést okozhatnak a csónaktestben.
A Dráva folyón a barcsi vízmércén mért 0 vízszintnél az alábbi helyek közelében veszélyes a hajózás, csónakokkal történő közlekedés:
92-94 folyó km között zátony (Majlátpuszta térsége)
115-118 folyó km között zátony (Drávasztára térsége és az a fölötti mederszakasz)
122 folyó km zátony (Drávakeresztúr térsége)
142-143 folyó km (márgás) zátony (Drávatamási térsége)
158 folyó km zátony (Barcs feletti mederszakasz)
172 folyó km zátony, tuskó (Pitomacsai híd térsége)
174-175 folyó km zátony, tuskó (Péterhida térsége)
178-179 folyó km tuskó (Babócsa térsége)
182-183 folyó km tuskó (Bolhó térsége)
186-188 folyó km zátony, tuskó (Heresznye térsége)
197-198 folyó km zátony, tuskó (Vízvár-Bélavár térsége)
225 folyó km zátony (Zákány térsége)
227-229 folyó km között zátony, tuskó (Zákány térsége)
A Dráva 70,2 – 198,6 folyó km és a 227,6 – 237 folyó km között létesült folyamszabályozási művek, létesítmények táblázatos formában az alábbi linken tekinthetők meg.
A túrázók a DDNPI koordinálásában összeállított „Tájékoztató a drávai vízi közlekedésről” című ismertetőben leírtak szerint, valamint az abban foglalt engedélyek birtokában vehetnek részt a túrán.